25η Μαρτίου 2012/13

Δραστηριότητες > Γιορτές > 25η Μαρτίου

Εορτασμός 25ης Μαρτίου

Ο φετινός εορτασμός της 25ης Μαρτίου ήταν εντελώς διαφορετικός από αυτούς που είθισται να διοργανώνονται κάθε χρόνο στα ελληνικά σχολεία. Οι συντονίστριες της γιορτής Μαγδαληνή Τζένου, Ζωή Καραφυλλίδου και Φωτεινή Καραγκιαούρη, θέλοντας να αποφύγουν σκηνές αδιαφορίας από ένα μέρος των μαθητών, αποφάσισαν, η γιορτή να γίνει στις αίθουσες με τη συμμετοχή όλων των μαθητών. Έτσι στήθηκαν σταθμοί με διάφορες δραστηριότητες που αφορούσαν στις γνώσεις γύρω από την Ελληνική Επανάσταση. Οι μαθητές κλήθηκαν να λύσουν σταυρόλεξα, να παίξουν παιχνίδια μνήμης και συνδυασμού εικόνας-λέξης, να εντοπίσουν ρυθμικά στοιχεία σε ακουστικά ερεθίσματα και να παρακολουθήσουν παρουσιάσεις στο τέλος των οποίων έπρεπε να απαντήσουν σε διάφορες ερωτήσεις. Η πλειονότητα των μαθητών και καθηγητών δέχθηκαν με χαρά την εναλλακτική αυτή πρόταση, ορισμένοι μάλιστα συνάδελφοι πρότειναν την καθιέρωση όλων των εορτών με αυτόν τον τρόπο. Το μέλλον θα δείξει, αν ο τρόπος αυτός εορτασμού καθιερωθεί ή όχι.

Υπομενού