Οι Τρεις Ιεράρχες 2014

Δραστηριότητες > Γιορτές > Τριών Ιεραρχών

Ευγνωμοσύνη στο Δάσκαλο

Με αφορμή την εορτή των Τριών Ιεραρχών πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση με θέμα "Ευγνωμοσύνη στο δάσκαλο". Σε μια ιδιαίτερα ζεστή ατμόσφαιρα ο Καθηγητής Χριστιανικής Παιδαγωγικής της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ Ηρακλής Ρεράκης αναφέρθηκε στις διαπροσωπικές σχέσεις διδασκόντων και διδασκομένων όπως τις φανταζόταν οι Τρεις Ιεράρχες. Η Σύμβουλος Παιδαγωγικής Ευθύνης του σχολείου μας Σουλτάνα Λευκοπούλου μας παρουσίασε εικόνες από την Εξαήμερο του Μεγάλου Βασιλείου, ενώ η φοιτήτρια Μαθηματικών του ΑΠΘ και πρώην μαθήτρια του σχολείου μας Μαρία Ειρήνη Πεγιά αναφέρθηκε στη σχέση των Τριών Ιεραρχών με την επιστήμη. Στο πλαίσιο της εορτής της μητέρας που γιορτάζεται στις 2 Φεβρουαρίαυ, η Θεολόγος του σχολείου μας Σμαράγδα Φαρίδου πραγματοποίησε αφιέρωμα στη Μητέρα, ενώ μαθητές μας τραγούδισαν τραγούδια που είχαν ετοιμάσει υπό την επίβλεψη της καθηγήτριας Μουσικής του σχολείου μας Σμαρώς Αβραμίδου και απήγγηλαν ποιήματα. Μια ξεχωριστή νότα στην όλη βραδυά χάρισε με τους ψαλμούς της η βυζαντινή χορωδία "Ηδύμελον", ο δε Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων δήλωσε για άλλη μια φορά την παρουσία του προσφέροντας διάφορα εδέσματα.