Βουλή 2010/11

Προγράμματα > ΒΟΥΛΗ

Πολιτιστικό Πρόγραμμα Μεγάλη Ελλάδα: Ιστορία και Πολιτισμός - Επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων

Κατά τη σχολική χρονιά 2010/11 σε συνδυασμό με το πολιτιστικό πρόγραμμα "Μεγάλη Ελλάδα: Ιστορία και Πολιτισμός" οι μαθητές της Γ' τάξης του σχολείου μας συνοδευόμενοι απο τη Διευθύντρια του σχολείου Αλεξάνδρα Μάρα και τους καθηγητές Αβραάμ Παπαδόπουλο, Φωτεινή Καραγκιαούρη και Τασούλα Καββαδά επισκέφθηκαν τη Βουλή των Ελλήνων και ξεναγήθηκαν τόσο στους χώρους του Κοινοβουλίου, όσο και στην έκθεση αφιερωμένη στα 2500 χρόνια από τη Μάχη του Μαραθώνα. Στη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές κλήθηκαν να απαντήσουν σε ερωτήματα που αναφερόταν τόσο στο κτήριο της Βουλής και το δημοκρατικό μας πολίτευμα, όσο και σε μνημεία που βρίσκονται στον περιβάλλοντα χώρο.
Για τα ερωτήματα πατήστε εδώ.
Για φωτογραφίες από την ξενάγηση πατήστε εδώ.

Υπομενού