Οι Ήρωες της Ιλιάδας: Οι μύθοι και οι τόποι τους

Προγράμματα > Πολιτιστικά > 2007-08

Οι καθηγητές του 2ου Πειραματικού Γυμνασίου Φωτεινή Καραγκιαούρη, Γερμανικών, Αυγή Κοκκινίδου, Αγγλικών, Τασούλα Καββαδά, Γαλλικών και Βασιλική Σιούρλα, φιλόλογος, αποφασίσαμε, στα πλαίσια του μαθήματος των αρχαίων ελληνικών από μετάφραση, να πραγματοποιήσουμε με τους μαθητές του Β2 τμήματος του σχολείου μας πολιτιστικό πρόγραμμα με θέμα "Οι ήρωες της Ιλιάδας: Οι τόποι και οι μύθοι τους".
Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και εκπόνησαν επί μέρους εργασίες οι οποίες συλλέχθηκαν σε ενιαίο τεύχος. Μετά το πέρας των εργασιών πραγματοποιήθηκε εκδρομή στην Πελοπόννησο, όπου επισκεφθήκαμε τις Μυκήνες, την Αρχαία Επίδαυρο, το Ναύπλιο και το Άργος.
Την αίτηση προς τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση θα τη βρείτε εδώ.

C:\Users\user\Desktop\Istoselida omadopoiisi exagogi\Omadopoiisi\ObjImage\Iroes Iliadas.png