Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα

Δραστηριότητες > Εξορμήσεις Επισκέψεις > 2011-12

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ Β1΄ ΤΟΥ 2 ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ.
Την Τρίτη 8-11- 2011, οι μαθητές του Β1΄ του 2ου Πειραματικού Γυμνασίου Θεσσαλονίκης, συνοδευόμενοι από τη θεολόγο τους κ. Σμαράγδα Φαρίδου, επισκέφθηκαν το Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα, επί της Προξένου Κορομηλά 23, όπισθεν της Ιεράς Μητροπόλεως.

Τα παιδιά ξεναγήθηκαν και στις επτά αίθουσες του ισογείου, όπου προβάλλονται παραστατικά οι κυριότερες φάσεις της ιστορίας της Μακεδονίας του 19ου και των αρχών του 20ού αι. , καθώς και οι κοινωνικές, οικονομικές, πολιτικές και στρατιωτικές εξελίξεις που επηρέασαν αποφασιστικά το μέλλον του Ελληνισμού. Στο υπόγειο είδαν τα τέσσερα διοράματα, τα οποία παρουσιάζουν σε φυσικό μέγεθος σκηνές του Μακεδονικού Αγώνα.

Τέλος, στον πρώτο όροφο, παρακολούθησαν την εκπαιδευτική οπτικοακουστική παραγωγή «Πορεία στη Μακεδονία με τον Παύλο Μελά» .
Για φωτογραφίες από την επίσκεψη πατήστε εδώ.