Θεσσαλονίκη, αρχαία αρχόντισσα

Προγράμματα > Πολιτιστικά > 2011-12

Θεσσαλονίκη, αρχαία Βασίλισσα, πόλη αγαπημένη, βυζαντινή αρχόντισσα πολυβασανισμένη, κόρη κοσμοπολίτισσα και πάντα ευλογημένη

Μ' αυτόν το τίτλο παρουσίασαν οι μαθητές του Β2 πρόγραμμα που επεξεργάστηκαν στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας υπό την επίβλεψη της φιλολόγου τους Αναστασίας Τσώνη, η οποία και εμπνεύστηκε το όλο πόνημα, στο 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο Φυσικών Επιστημών και Νέων Τεχνολογιών. Την εισήγηση της εργασίας που υλοποιήθηκε σε συνεργασία όλων των μαθητών του τμήματος ανέλαβαν οι μαθήτριες Άννα-Μελίνα Χατζηλαζάρου, Ρόζμαρι Τζουρέλη και Ελένη Κουκουρίκου, ενώ ο μαθητής Αριστοτέλης Τσόρμπας διάβασε ποίημα που ο ίδιος έγραψε. Στην παρουσίαση προέδρευσε η Διευθύντρια του σχολείου μας κυρία Αλεξάνδρα Μάρα, η οποία όχι μόνο δέχθηκε τα συγχαρητήρια των διοργανωτών, αλλά και υποσχέθηκε τη συμμετοχή του σχολείου μας στην επόμενη εκδήλωση του Πανεπιστημίου Μακεδονίας που θα πραγματοποιηθεί τον Φεβρουάριο του 2012.
Για να δείτε την παρουσίαση του προγράμματος με το λογισμικό
Prezi, που συνέθεσε η Άννα-Μελίνα Χατζηλαζάρου, πατήστε εδώ. (Περιμένετε λίγο να φορτώσει το πρόγραμμα και στη συνέχεια πατάτε κάτω αριστερά ""more" και στη συνέχεια "full screen").
Για να δείτε την παρουσίαση του προγράμματος σε
moviemaker, που επεξεργάστηκε η Ελένη Κουκουρίκου, πατήστε για
1ο μέρος
2ο μέρος
3ο μέρος
4ο μέρος
5ο μέρος
Το ποίημα του Αριστοτέλη Τσόρμπα θα το βρείτε εδώ.
Για το εισαγωγικό κείμενο και το κλείσιμο που έγραψε η Άννα Μελίνα Χατζηλαζάρου πατήστε εδώ.

ΠίσωPlayΕμπρός