Προγράμματα eTwinning

Μαθήματα > Γερμανικά > eTwinning

Το σχολείο μας συμμετέχει συνεχώς από το σχολικό έτος 2007/8 σε προγράμματα ηλεκτρονικής αδελφοποίησης με σχολεία του εξωτερικού. Μέχρι σήμερα έχουν πραγματοποιηθεί οι παρακάτω συνεργασίες:

2012/13

• Meine Welt: Πρόγραμμα των μαθητών του Γ2 με σχολεία της Δανίας, Σλοβενίας, Γαλλίας, Γερμανίας, Πολωνίας. Γλώσσα επικοινωνίας τα Γερμανικά και συντονίστρια η καθηγήτρια Γερμανικών Φωτεινή Καραγκιαούρη.
  • Rate mal!: Συνεχίζεται για τρίτη συνεχόμενη χρονιά το πρόγραμμα που θεωρήθηκε σαν μία από τις 10 καλύτερες πρακτικές εκμάθησης ξένων γλωσσών σε πανευρωπαϊκό επίπεδο. Συμμετέχουν οι μαθητές του Γ2 και συντονίστρια η καθηγήτρια Γερμανικών Φωτεινή Καραγκιαούρη.
  • Das bin ich. Wer bist du? Πρόγραμμα με μαθητές της Α τάξης και συντονίστρια την καθηγήτρια Γερμανικών Φωτεινή Καραγκιαούρη. Συμμετέχουν σχολεία από Τσεχία, Σλοβενία, Πολωνία και Εσθονία.

2011/12

• Essen in der Klasse:Συνεχίζεται το πρόγραμμα των μαθητών του Β1 με σχολείο της Αυστρίας, Γλώσσα επικοινωνίας τα Γερμανικά και συντονίστρια την καθηγήτρια Γερμανικών Φωτεινή Καραγκιαούρη.
  • Rate mal!: Συνεχίζεται το πρόγραμμα των μαθητών του Β2 με σχολείο της Πολωνίας, Γλώσσα επικοινωνίας τα Γερμανικά και συντονίστρια την καθηγήτρια Γερμανικών Φωτεινή Καραγκιαούρη.
  • Schick mir dein Pδckchen und ich schicke dir meins. Πρόγραμμα ανταλλαγή ηθών και παραδόσεων με σχολεία της Λιθουανίας και της Πολωνίας και συντονίστρια την καθηγήτρια Γερμανικών Φωτεινή Καραγκιαούρη.

2010/11

• Essen in der Klasse: Πρόγραμμα των μαθητών του Α1 με σχολείο της Αυστρίας, Γλώσσα επικοινωνίας τα Γερμανικά και συντονίστρια την καθηγήτρια Γερμανικών Φωτεινή Καραγκιαούρη.
  • Rate mal!: Πρόγραμμα των μαθητών του Α2 με σχολείο της Πολωνίας, Γλώσσα επικοινωνίας τα Γερμανικά και συντονίστρια την καθηγήτρια Γερμανικών Φωτεινή Καραγκιαούρη.
  • Die elektronische Zeitung: Πρόγραμμα των μαθητών της Γ' Τάξης με σχολεία της Γαλλίας, της Βουλγαρίας και της Πολωνίας, Γλώσσα επικοινωνίας τα Γερμανικά και συντονίστρια την καθηγήτρια Γερμανικών Φωτεινή Καραγκιαούρη.
  • Dein Leben, mein Leben - Ta vie, ma vie: Πρόγραμμα των μαθητών του Β1 με σχολείο της Σλοβενίας, Γλώσσες επικοινωνίας Γερμανικά-Γαλλικά και συντονίστριες την καθηγήτρια Γερμανικών Φωτεινή Καραγκιαούρη και Γαλλικών Τασούλα Καββαδά.
  • 21. September - Internationaler Friedenstag: Πρόγραμμα των μαθητών της Γ' Τάξης με σχολείο της Πολωνίας, Γλώσσες επικοινωνίας Γερμανικά-Γαλλικά και συντονίστριες τις καθηγήτριες Γερμανικών Φωτεινή Καραγκιαούρη και Γαλλικών Τασούλα Καββαδά.
  • 26. September - Europδischer Tag der Sprachen: Πρόγραμμα των μαθητών της Α' Τάξης με σχολείο της Εσθονίας, Γλώσσες επικοινωνίας Γερμανικά-Γαλλικά και συντονίστριες την καθηγήτρια Γερμανικών Φωτεινή Καραγκιαούρη και Γαλλικών Τασούλα Καββαδά.
  • We look at the same sky

2009/10

2008/9

2007/8

• Christmas in Europe behind the Door - Weihnachten in Europa hinter der Tuer
  • Worueber wir lachen
  • Meine Welt, deine Welt
  • Musik in der Klasse, βραβεύθηκε με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα ποιότητας.