Νεος τρόπος εισαγωγής στα ΠΠΣ

Το σχολείο μας > Εισαγωγή στα Πρότυπα Πειραματικά

Νέος τρόπος εισαγωγής στα Πρότυπα Πειραματικά Σχολεία
|
Με απόφαση της Διοικούσας Επιτροπής Πρότυπων Πειραματικών Σχολείων (Δ.Ε.Π.Π.Σ.), αποφασίστηκε ο τρόπος για την εισαγωγή μαθητών στα Πρότυπα Πειραματικά Σχολεία για τα σχολικό έτος 2013-2014.

Ειδικά για την εισαγωγή στα Π.Π Γυμνάσια προβλέπεται:

Η εισαγωγή όλων των μαθητών/τριών στην Α΄ Γυμνασίου στα Πρότυπα Πειραματικά Γυμνάσια θα γίνει με δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων. Στην ίδια διαδικασία συμμετέχουν και οι μαθητές/τριες από τα υφιστάμενα Δημοτικά και Γυμνάσια που συνδέονται μεταξύ τους.

Με τη ανωτέρω διαδικασία οι μαθητές/τριες αξιολογούνται σε δεξιότητες που απέκτησαν κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους στο Δημοτικό Σχολείο, σχετικές με την κατανόηση κειμένων της Ελληνικής Γλώσσας, τα Μαθηματικά και τα Φυσικά. Οι μαθητές/τριες θα εξεταστούν στα παραπάνω πεδία, στο πλαίσιο μιας ενιαίας δίωρης δοκιμασίας.

Θα πρέπει να υπογραμμιστεί ότι δεν ορίζονται συγκεκριμένες σελίδες εξεταστέας ύλης στα σχολικά εγχειρίδια και σε καμία περίπτωση δεν ελέγχονται γνώσεις, οι οποίες προϋποθέτουν απομνημόνευση. Γι’ αυτό, οι μαθητές/τριες δεν απαιτείται να μελετήσουν πρόσθετη ύλη ούτε να υποστούν φροντιστηριακή εξάσκηση για να προετοιμαστούν για τη συμμετοχή τους στη εν λόγω δοκιμασία. Όσα ήδη γνωρίζουν και έχουν αφομοιώσει από τη φοίτησή τους στο Δημοτικό Σχολείο αρκούν για τη επιτυχή συμμετοχή τους.
Οι ενδιαφερόμενοι γονείς και κηδεμόνες για την συμμετοχή των μαθητών/τριών στη δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων οφείλουν να υποβάλλουν σχετική αίτηση στο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο που επιθυμούν, κατά το χρονικό διάστημα από 18 έως 29 Μαρτίου 2013. Επίσης υποχρεούνται να καταθέσουν τα απολυτήρια τους πριν τη γραπτή δοκιμασία, η οποία θα πραγματοποιηθεί το τελευταίο δεκαήμερο του Ιουνίου 2013. Οι γονείς και οι κηδεμόνες των μαθητών/τριών, που ενδιαφέρονται να εισαχθούν σε Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο, μπορούν να υποβάλλουν αίτηση μόνο σε ένα Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο για κάθε σχολικό έτος.

Η ημερομηνία διεξαγωγής της δοκιμασίας και όλα τα συναφή θέματα που αφορούν στην εισαγωγή των μαθητών/τριών στο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο θα ανακοινωθούν με συμπληρωματική εγκύκλιο.
Για να δείτε τη σχετική εγκύκλιο πατήστε εδώ.

Για να δείτε τη σχετική απόφαση της ΔΕΠΠΣ πατήστε εδώ.