ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΑΠ. ΠΑΥΛΟΥ

Προγράμματα > Πολιτιστικά > 2009-10

Εκπαιδευτική εκδρομή του 2 Πειραματικού Γ/σίου στην Καβάλα.

Η Β΄ τάξη του 2 Πειραματικού Γ/σίου Θεσ/νίκης πραγματοποίησε την Παρασκευή 5 Μαρτίου 2010, εκπαιδευτική εκδρομή στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος «Ακολουθώντας την πορεία του Απ. Παύλου από τη Νεάπολη (Καβάλα) ως τη Βέροια».
Τους Μαθητές συνόδευσαν στην εκδρομή η Δ/ντρια του Σχολείου κ. Αλεξάνδρα Μάρα και οι υπεύθυνοι του πολιτιστικού προγράμματος κ. Σμαράγδα Φαρίδου ως συντονίστρια, ο κ. Γεώργιος Γρηγοριάδης και η κ. Χριστίνα Γιαννακούλα.
Πρώτος σταθμός της επίσκεψης των Μαθητών ήταν το Βαπτιστήριο της Αγίας Λυδίας, πόλος έλξεως των χριστιανών όλου του κόσμου, προσκύνημα των απογόνων των Φιλιππησίων , ιερός χώρος προσευχής, και καθαγιασμένος από τους Αποστόλους τόπος λατρείας. Θεμελιώθηκε προς τιμήν της Αγίας Λυδίας, της πρώτης γυναίκας που βαπτίστηκε Χριστιανή επί Ευρωπαϊκού εδάφους.

C:\Documents and Settings\user\Τα έγγραφά μου\ΞΥΝΟΓΑΛΟΣ\Πρόγραμμα 2010 ΑΓΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ\1.jpg

1. Ο Ιερός Ναός της Αγία Λυδίας . Ο μόνος που στο εσωτερικό του, στη θέση του τρούλου, αντί του Χριστού Παντοκράτορα, αγιογραφεί τον Χριστό Βαπτιζόμενο.

C:\Documents and Settings\user\Τα έγγραφά μου\ΞΥΝΟΓΑΛΟΣ\Πρόγραμμα 2010 ΑΓΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ\2.jpg

2. Ο σεβαστός ιερέας πατήρ Ελευθέριος μιλά στους Μαθητές για την επίσκεψη του Απ. Παύλου στην περιοχή, κατά τη Β΄ αποστολική περιοδεία του, και τους ξεναγεί στο χώρο του Βαπτιστηρίου.

C:\Documents and Settings\user\Τα έγγραφά μου\ΞΥΝΟΓΑΛΟΣ\Πρόγραμμα 2010 ΑΓΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ\3.jpg

3. Οι Μαθητές ακούν με προσοχή τον πατέρα Ελευθέριο έξω από τον Ιερό Ναό της Αγίας Λυδίας.

C:\Documents and Settings\user\Τα έγγραφά μου\ΞΥΝΟΓΑΛΟΣ\Πρόγραμμα 2010 ΑΓΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ\4.jpg

4. Οι Μαθητές περιδιαβαίνουν στο Βαπτιστήριο και θαυμάζουν το φυσικό περιβάλλον της περιοχής.

C:\Documents and Settings\user\Τα έγγραφά μου\ΞΥΝΟΓΑΛΟΣ\Πρόγραμμα 2010 ΑΓΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ\5.jpg

5. Δεύτερος σταθμός μας ήταν ο αρχαιολογικός χώρος των Φιλίππων, με το αρχαίο θέατρο.

C:\Documents and Settings\user\Τα έγγραφά μου\ΞΥΝΟΓΑΛΟΣ\Πρόγραμμα 2010 ΑΓΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ\6.jpg

6. Η Δ/ντρια του Σχολείου κ. Μάρα Αλεξάνδρα ξεναγεί τους Μαθητές στο χώρο του αρχαίου θεάτρου.

C:\Documents and Settings\user\Τα έγγραφά μου\ΞΥΝΟΓΑΛΟΣ\Πρόγραμμα 2010 ΑΓΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ\7.jpg

7. Οι Μαθητές ξεναγήθηκαν στα ερείπια των παλαιοχριστιανικών Βασιλικών, (εδώ η Βασιλική Α΄), καθώς και στα ερείπια της Φυλακής του Αποστόλου Παύλου, τον τόπο όπου εγκλείστηκε ο Απόστολος μαζί με τους συνοδούς του Αγίους Τιμόθεο, Σίλα και Λουκά.

C:\Documents and Settings\user\Τα έγγραφά μου\ΞΥΝΟΓΑΛΟΣ\Πρόγραμμα 2010 ΑΓΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ\8.jpg

8. Τελευταίος σταθμός μας η Καβάλα, όπου το καλλιμάρμαρο Βήμα του Απ. Παύλου, στην κεντρική αγορά της Καβάλας, στη νότια πλευρά του Ναού του αγίυ Νικολάου.

C:\Documents and Settings\user\Τα έγγραφά μου\ΞΥΝΟΓΑΛΟΣ\Πρόγραμμα 2010 ΑΓΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ\9.jpg

9. Οι Μαθητές είχαν ελεύθερο χρόνο να περιηγηθούν την πόλη και να γνωρίσουν κι άλλα μνημεία. Εδώ η προτομή του Θ. Κολοκοτρώνη με την επιγραφή «Παιδιά μου για να θεμελιωθεί η πολιτεία πρέπει οι πολίτες μας να έχουν ομόνοιαν και φρόνιμον ελευθερίαν.