Εκδρομή Β2 στο Δίον

Δραστηριότητες > Εξορμήσεις Επισκέψεις > 2011-12

Εκδρομή Β2 στο Δίον

Στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος "Αεί ο Θεός ο Μέγας γεωμετρεί" οι μαθητές του Β2 επισκέφθηκαν τον αρχαιολογικό χώρο του Δίον. Εκεί, με τη βοήθεια ενός σκοινιού, μέτρησαν τη σκιά μιας κολώνας προκειμένου να διαπιστώσουν το ύψος της ώστε να καταστεί δυνατή η εύρεση του όγκου τους. Συγκεκριμένα μέτρησαν τον ίσκιο που ρίχνει ένα σκοινί μήκους 1
m, ήτοι 0,65 cm, στη συνέχεια μέτρησαν τη σκιά που ρίχνει μια κολώνα, ήτοι 2,15 m, και έτσι μπόρεσαν να υπολογίσουν με το λόγο 1/0,65 = x/2,15 το ύψος της κολώνας. Ύστερα μέτρησαν την περίμετρο της κολώνας και κατόρθωσαν να υπολογίσουν τελικά τον όγκο της κολώνας.
Στο αρχαίο ελληνιστικό θέατρο που βρίσκεται στο χώρο προσπάθησαν να υπολογίσουν το εμβαδό της ορχήστρας. Επειδή όμως έπρεπε αρχικά να ορισθεί το κέντρο του κύκλου, πήραν δύο χορδές, απ' αυτές τη μεσοκάθετο και βρήκαν το κέντρο του κύκλου στο σημείο τομής των αποστημάτων. Πέρα λοιπόν από τον περίπατο και τη διασκέδαση οι μαθητές κατανόησαν με βιωματικό τρόπο τη σημασία του π.

C:\Program Files (x86)\WebSite X5 v8 - Evolution\Website01072010\ObjSlideShow\Dion\Εικόνα1.jpg