Ασφαλές διαδίκτυο

Δραστηριότητες > Διοργανώσεις Επιμορφώσεις > 2013-14

ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ «Διεπιστημονική Mελέτη των κινδύνων του Διαδικτύου και Προτάσεις αποτελεσματικών πρακτικών (Bestpractices) για την αντιμετώπισή τους» διοργανώθηκε από το 2 Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο με υπευθύνους την κ.Μυρώνη και τον κ. Μέμτσα την 1 Φεβρουαρίου στο μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού στα πλαίσια της δράσης SAFERINTERNETΗ κ Μυρώνη στη εισήγηση της «Ο ρόλος του σχολείου για την ευαισθητοποίηση στους κινδύνους του Διαδικτύου» παρουσίασε καλές πρακτικές σχετικά με τους κινδύνους των κοινωνικών δικτύων, συνδέοντας το γνωστικό αντικείμενο της πληροφορικής με θέματα επικαιρότητας που άπτονται της προστασίας των προσωπικών δεδομένων, του ηλεκτρονικού εκφοβισμού, και της ασφαλους χρήσης του διαδικτύου. Η αίθουσα «Μελίνα Μερκούρη» ηταν γεμάτη από εκπαιδευτικούς διαφόρων ειδικοτήτων ,ώστε να λειτουργήσουν ως πολλαπλασιαστές κατά την ημέρα του SAFER INTERNET 2014.Ο συμβουλος Πληροφορικής κ Μανουσαρίδης ειχε την εισήγηση «Ο μαθητής, η χρήση του διαδικτύου και η ασφάλεια του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (ΠΣΔ)» Στην ημερίδα έγινε διεπιστημονική θεώρηση από την πλευρά της Ψυχολογίας (Χ.Καμαριώτης-Τμ Υυχολογίας ΑΠΘ), της Πληροφορικής (Π.Μητκας καθ. Πολυτεχνειου ΑΠΘ –Δρ. Β. Μυρώνη και κ Δαλάκα (ΠΕΚΑΠ) και της Ιατρικής (Βαιος Νταφούλης Επιμελ Α Ιπποκρατειου. Ο κ. Μήτκας στην εισήγηση του «Άνθρωποι και Υπολογιστές: Ποιος εκπαιδεύει ποιον; » αναφέρθηκε στο ότι η μηχανή θα γίνει ευφυέστερη από τον άνθρωπο (Singularity2045).