Europe versus Energy, 2008-2010

Προγράμματα > Comenius

Το σχολείο μας συμμετέχει ως συντονιστικό σχολείο στο εγκεκριμένο ευρωπαϊκό σχέδιο «EvE – Europe versus Energy», μαζί με τα σχολεία:
S:t Petri skola από το Μάλμοε της Σουηδίας,
Grupul Scolar “Carmen Sylva” Eforie Sud από την Κωστάντζα της Ρουμανίας, και
Kongsbakken videregaende skole από το Τρόμσο της Νορβηγίας.

Το σχέδιο αυτό πραγματοποιείται στα πλαίσια του υποπρογράμματος «Comenius» του προγράμματος «Lifelong Learning Programme – Δια Βίου Εκπαίδευση». Για την πραγματοποίηση των στόχων του, tο σχολείο επιδοτήθηκε με 13.000 €.

Στις αρχές Νοεμβρίου 2009 πραγματοποιήθηκε στην πόλη μας η πρώτη συνάντηση των συνεργαζόμενων σχολείων. Η επόμενη συνάντηση θα γίνει στο Τρόμσο της Νορβηγίας, από τις 28-3-2009 έως τις 2-4-2009. Για το σχολικό έτος 2009-2010 έχουν προγραμματιστεί δύο συναντήσεις, μια στην Κωστάντζα της Ρουμανία και μια στο Μάλμοε της Σουηδίας.