ΘΕΟΛΟΓΙΑ - ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ

Προγράμματα > Πολιτιστικά > 2009-10

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΤΗΣ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΜΕ ΘΕΜΑ:
ΘΕΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ: ΜΙΑ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΚΑ, ΑΓΙΟΠΑΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΜΑΣ ΚΕΙΜΕΝΑ.

ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ:
1. ΣΜΑΡΑΓΔΑ ΦΑΡΙΔΟΥ, ΠΕ01 ΩΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΑ ΚΑΙ
2. ΓΙΑΝΝΑΚΟΥΛΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ, ΠΕ13, ΩΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΙΣ.

Οι Μαθητές της Α΄ τάξης του 2 Πειραματικού Γ/σίου Θεσ/νίκης, ως περιβαλλοντικά προβληματισμένα και πιστά μέλη της Εκκλησίας μας, πραγματοποιήσαμε ένα περιβαλλοντικό πρόγραμμα στο Σχολείο μας, με το οποίο προτείνουμε την υπέρβαση του οικολογικού προβλήματος με στροφή προς τα Αγιογραφικά, Αγιοπατερικά και Λειτουργικά κείμενά μας, από τα οποία και αντλούμε σοφές διδαχές. Στόχος μας δεν είναι απλά και μόνο η στροφή του ανθρώπου προς τη φύση, αλλά η στροφή του ανθρώπου πρωτίστως προς τον Δημιουργό της φύσης και το θέλημά Του. Στόχος μας δεν είναι η λατρεία της φύσης, αλλά η αγαπητική σχέση μας με αυτή.

Στα πλαίσια του προγράμματος πραγματοποιήσαμε μία θεατρική παράσταση στις 29 Ιανουαρίου 2010, σε συνδυασμό με τη γιορτή των Τριών Ιεραρχών και μια ημερήσια εκπαιδευτική εκδρμή στο Κ.Π.Ε. Αρναίας, όπου παρακολουθήσαμε ένα πρόγραμμα σχετικά με τη μέλισσα και το μέλι, τροφή βασιλισσών».

ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΡΑΜΜΑ ΜΑΣ , ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΥ ΕΚΠΟΝΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΙΕΡΑΡΧΕΣ ΜΕ ΤΟ ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΣΑΜΕ, ΛΑΒΑΜΕ ΤΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΥΛΟΓΙΕΣ :
ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΤΟΥ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΠΑΤΡΟΣ ΑΝΘΙΜΟΥ, ΤΟΥ ΣΕΒΑΣΜΙΩΤΑΤΟΥ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΟΥ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ -ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΕΩΣ ΠΑΤΡΟΣ ΒΑΡΝΑΒΑ, ΤΟΥ ΣΕΒΑΣΜΙΩΤΑΤΟΥ ΙΕΡΙΣΣΟΥ, ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΔΑΜΕΡΙΟΥ ΠΑΤΡΟΣ ΝΙΚΟΔΗΜΟΥ, ΤΟΥ ΙΕΡΕΑ ΤΟΥ ΕΝΟΡΙΑΚΟΥ ΝΑΟΥ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΑΓΙΟΥ ΦΑΝΟΥΡΙΟΥ ΚΑΙ ΙΩΑΝΝΟΥ ΠΡΟΔΟΜΟΥ, ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ ΑΡΓΥΡΙΟΥ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΩΡΗΣΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΔΡΟΜΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΒΟΛΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ:

ΠίσωPlayΕμπρός