Επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο

Τα τμήματα της Β τάξης του 2ου Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου Θεσσαλονίκης επισκέφτηκαν το Βυζαντινό Μουσείο και περιηγήθηκαν στις αίθουσες με τα ενδιαφέροντα εκθέματα. Ταυτόχρονα είχαν την ευκαιρία να δουν την έκθεση για τον Άγιο Μάμα.Τους μαθητές και τις μαθήτριες συνόδευσαν οι καθηγήτριες Φαρίδου Σμαράγδα, Μυρώνη Βίκη και Δρούγκα Κλεονίκη.Θεωρούμε θετική τη συμβολή της ενδοσχολικής μη τυπικής και άτυπης μάθησης στην δημιουργία αυριανών ενεργών πολιτών και πιστεύουμε ότι αυτές οι μορφές μάθησης (επισκέψεις σε μουσεία κ.α.) συνεισφέρουν στην ανάπτυξη της κριτικής σκέψης των μαθητών και ότι η ύπαρξή τους διαμορφώνει ένα ορθολογικό εκπαιδευτικό σύστημα που "γεννά" ανοικτά μυαλά.

Επιμορφωτικό σεμινάριο «Υπηρεσίες Σύγχρονης και Ασύγχρονης Ηλεκτρονικής Μάθησης»
Στο πλαίσιο της επαγγελματικής ανάπτυξης των εκπαιδευτικών, το Επιστημονικό Εποπτικό Συμβούλιο του 2ου Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου Θεσσαλονίκης, πραγματοποίησε την Πέμπτη 5 Δεκεμβρίου 2013 επιμορφωτικό βιωματικό σεμινάριο με θέμα«Υπηρεσίες Σύγχρονης και Ασύγχρονης Ηλεκτρονικής Μάθησης».
Το σεμινάριο παρακολούθησαν
26 εκπαιδευτικοί διαφόρων ειδικοτήτων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του νομού Θεσσαλονίκης, οι οποίοι επιλέχθηκαν μετά από σχετική ηλεκτρονική κλήρωση που διενεργήθηκε.
Διοργανωτής και βασικός εισηγητής του επιμορφωτικού σεμιναρίου ήταν ο καθηγητής πληροφορικής του σχολείου μας Νίκος Μιχαηλίδης, ενώ η θεματολογία περιελάμβανε τα παρακάτω σημεία:
Χρήση και διαφορές Σύγχρονης & Ασύγχρονης Ηλεκτρονικής Μάθησης
Εργαλεία Σύγχρονης Τηλεκπαίδευσης: Big Marker, BigBlueButton, TeamViewer Meetingπηρεσίες Ασύγχρονης Τηλεκπαίδευσης του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (E-learning)
Εργαλεία Ασύγχρονης Τηλεκπαίδευσης: Moodle, E-class (Ηλεκτρονική η-Τάξη)
Εγκατάσταση & Διαχείριση του Moodle στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Οι Σχολικοί Σύμβουλοι Πληροφορικής σας προτείνουν τη συμμετοχή σας στην“Πληροφορική: Ωρα Κώδικα”μια εκπαιδευτική εβδομάδα για την Επιστήμη Η/Υ& Πληροφορικήςπου διοργανώνουμε στην Ελλάδα και τη δράση«Ώρα Κώδικα» διεθνώς.
Hδιεθνής κίνηση
Oneεξαπλώνεται (http://csedweek.org/)
16,486διοργανωτές έχουν προγραμματίσει σχετικά γεγονότα,2.637.205μαθητές,9.830καθηγητές,150χώρες(έχουν ήδη εγγραφεί 100 Ελληνικά Σχολεία)

(*) είναι ΑΠΛΟ, ΕΥΚΟΛΟ …και δεν απαιτεί καμιάιδιαίτερη προετοιμασίαπαρά μόνο κέφι και όρεξη για μια εβδομάδα γεμάτη «παιχνίδια» και «προκλήσεις» για εμάς και τους μαθητές μας.Τα διαθέσιμαεμπλουτίζονται διαρκώς (http://code.org/khan-academy).Εφόσον επιθυμείτε να συμμετάσχετε στην προσπάθεια αυτή θα σας προωθηθεί έτοιμο υλικό το οποίο θα χρησιμοποιήσετε τη συγκεκριμένη εβδομάδα. Το προτεινόμενο υλικό θα είναι κατηγοροποιημένο
ανά βαθμίδα εκπαίδευσης και κατάλληλα διαμορφωμένο για χρήση 1 ώρας ώστε να το χρησιμοποιήσετε σε κάθε τμήμα που θα μπείτε εκείνη την εβδομάδα (9-15 Δεκεμβρίου 2013).
Επιπλέον μπορείτε να μας προτείνετε και δικές σας ιδέες προγραμματισμού (σε οτιδήποτε περιβάλλον) που μπορούν να υλοποιηθούν σε 1 ώρα.

Περισσότερες πληροφορίες θα σας σταλούν από εβδομάδα.Για εκτενέστερη ενημέρωση σας:

Δρ. Ζαχαρίας Μανουσαρίδης

Ένα ενδιαφέρον βίντεο για το παραπάνω θέμα μπορείτε να βρείτε και εδώ.

39 μαθητές από τη Γερμανία στη Θεσσαλονίκη

39 μαθητές από το σχολείο August-Ludwig-Schloezer-Schule της πόλης Kirchberg επισκέφθηκαν το σχολείο μας από 24/10/13-31/10/13 και φιλοξενήθηκαν από μαθητές μας καθώς και μαθητές του συστεγαζόμενου 1ου Πρότυπου Πειραματικού Λυκείου "Μανόλης Ανδρόνικος" και του 1ου Γυμνασίου Τούμπας. Οι μαθητές ήλθαν στην Ελλάδα με πρόγραμμα eTwinning που αναφέρεται μεταξύ άλλων στην καθημερινότητα των νέων, στον ευρωπαϊκό πολιτισμό και στον φιλοσοφικό τρόπο σκέψης ενώ ταυτόχρονα δόθηκε προτεραιότητα στη σύσφιξη των σχέσεων και στην κατάργηση προκαταλήψεων μεταξύ Ελλήνων και Γερμανών μαθητών. Οι μαθητές από τη Γερμανία συμμετείχαν στον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου με το αντιπολεμικό ποίημα του W. Borchert "Dann gibt es nur Eins", ξεναγήθηκαν στην Θεσσαλονίκη της Αρχαιότητας, του Βυζαντίου και της νεότερης εποχής και έφυγαν με τις καλύτερες εντιπώσεις, κυρίως σε ότι αφορά τη φιλοξενία των Ελλήνων.
Συγκινητική στην όλη προσπάθεια ήταν η αμέριστη προσφορά των γονέων, χωρίς την αδιάκοπη παρουσία των οποίων δεν θα ήταν εφικτή η πραγματοποίηση του προγράμματος.

C:\Program Files (x86)\WebSite X5 v8 - Evolution\Website01072010\ObjSlideShow\Mathites apo Germania\IMG_2945.JPG
C:\Program Files (x86)\WebSite X5 v8 - Evolution\Website01072010\ObjSlideShow\Mathites apo Germania\IMG_2952.JPG

Επίσκεψη στο Ινστιτούτο Goethe

Στις 26 Σεπτεμβρίου οι μαθητές της Α' Τάξης, συνοδευόμενοι από τις καθηγήτριες Τασούλα Καββαδά, Δέσποινα Κωνσταντινίδου και Φωτεινή Καραγκιαούρη, επισκέφθηκαν το Ινστιτούτο Goethe. Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια της Ημέρας Ευρωπαϊκών Γλωσσών. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε μια σειρά από γλωσσικά παιχνίδια, ενώ δοκίμασαν και φρεσκοψημένα Brezel που τους παρείχε το Ινστιτούτο. Επειδή η ημέρα αυτή ήταν και η εναρκτήρια για το Glossomobil, το πρόγραμμα κινητικότητας για τη διάδοση της Γερμανικής Γλώσσας, δόθηκε στους μαθητές ένα σακίδιο ώμου, ένα καπέλο, χυμός και καραμέλες για μια γλυκειά νέα σχολική χρονιά.
Αξίζει να σημειωθεί, ότι όλοι οι μαθητές συμπεριφέρθηκαν άψογα εκπροσωπώντας όπως πρέπει το σχολείο μας.

Ο Ραφαήλ στολίζει το σχολείο μας

Άλλη μια γωνιά του σχολείου μας απέκτησε το δικό της χρώμα. Πρόκειται για μια λεπτομέρεια από τη "Σχολή των Αθηνών" του Ραφαήλ που φιλοτέχνησαν μαθητές του συστεγαζόμενου 1ου Πειραματικού Λυκείου Θεσσαλονίκης υπό την καθοδήγηση του καθηγητή Καλλιτεχνικών Αργύρη Σάγγου. Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια τόσο στον κύριο Σάγγο όσο και στους συμμετέχοντες μαθητές, που με πολύμηνη σκληρή δουλειά άφησαν τη δική τους σφραγίδα στο διάδρομο του σχολείου μας.