Βυζαντινό Μουσείο

Δραστηριότητες > Εξορμήσεις Επισκέψεις > 2013-14

Επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο

Τα τμήματα της Β τάξης του 2ου Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου Θεσσαλονίκης επισκέφτηκαν στις 5/12/2013 το Βυζαντινό Μουσείο και περιηγήθηκαν στις αίθουσες με τα ενδιαφέροντα εκθέματα. Ταυτόχρονα είχαν την ευκαιρία να δουν την έκθεση για τον Άγιο Μάμα.Τους μαθητές και τις μαθήτριες συνόδευσαν οι καθηγήτριες Φαρίδου Σμαράγδα, Μυρώνη Βίκη και Δρούγκα Κλεονίκη.Θεωρούμε θετική τη συμβολή της ενδοσχολικής μη τυπικής και άτυπης μάθησης στην δημιουργία αυριανών ενεργών πολιτών και πιστεύουμε ότι αυτές οι μορφές μάθησης (επισκέψεις σε μουσεία κ.α.) συνεισφέρουν στην ανάπτυξη της κριτικής σκέψης των μαθητών και ότι η ύπαρξή τους διαμορφώνει ένα ορθολογικό εκπαιδευτικό σύστημα που "γεννά" ανοικτά μυαλά.