Βερολίνο - Θεσσαλονίκη: Σημεία επαφής

Δημήτρης Χατζημιχαήλ, φιλόλογος,
Τασούλα Καββαδά, γαλλικής φιλολογίας και
Φωτεινή Καραγκιαούρη, γερμανικής φιλολογίας
και οι μαθητές της Γ' τάξης εκπονήσαμε κατά τη σχολική χρονιά 2009/10 πολιτιστικό πρόγραμμα με θέμα: "Θεσσαλονίκη-Βερολίνο: Σημεία επαφής". Το πρόγραμμα προέβλεπε και πενταήμερη εκδρομή στο Βερολίνο, η οποία δυστυχώς δεν πραγματοποιήθηκε λόγω της έκρησξης του ισλανδικού ήφαιστείου.
Προκειμένου να δοθεί στους μαθητές η δυνατότητα να προσανατολιστούν στην πόλη του Βερολίνου και να επεξεργαστούν και συγκρατήσουν πληροφορίες, ετοιμάσαμε έναν ταξιδιωτικό οδηγό ο οποίος προέβλεπε το διαχωρισμό των μαθητών σε πέντε ομάδες με κύριο βάρος το μουσείο της Περγάμου. Οι μαθητές καλούνται να συμπληρώσουν τα φυλλάδια εργασίας και στη συνέχεια να παρουσιάσουν τα αποτελέσματά τους στους συμμαθητές τους.

C:\Website01072010\Links\IMG_1122.JPG