Ίδρυμα Πατερικών Μελετών

Δραστηριότητες > Εξορμήσεις Επισκέψεις > 2011-12

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ 2 ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΠΑΤΕΡΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ.

Οι Μαθητές του Γ2 του 2ου Πειραματικού Γυμνασίου γνώρισαν τα πιο γνωστά εργαλεία του θεολόγου επιστήμονα - ερευνητή, κατά την ξενάγησή τους την 1η Νοεμβρίου 2011, στο Πατριαρχικό Ίδρυμα Πατερικών Μελετών στη Μονή Βλατάδων, στα πλαίσια του Μαθήματος των Θρησκευτικών, συνοδευόμενοι από τη Θεολόγο τους κ. Σμαράγδα Φαρίδου και την ίδια τη Διευθύντρια του Γυμνασίου, κ. Αλεξάνδρα Μάρα. Στο Ίδρυμα τους υποδέχτηκε φιλόξενα ο Γραμματέας κ. Γιάνναρος Νικόλαος και οι κυρίες Ζαΐρη και Λυσικάτου.
Το Π.Ι.Π.Μ. του οποίου Διευθυντής είναι ο έγκριτος και διεθνούς αναγνωρίσεως καθηγητής της Θεολογικής Σχολής του Α.Π.Θ. , κ. Μαρτζέλος Γεώργιος, ενέκρινε προσφάτως το αίτημα του Σχολείου μας για Συνεργασία και Σύνδεση Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους της Βιβλιοθήκης από την κ. Ιωάννα Ζαΐρη. Η βιβλιοθήκη του Πατριαρχικού Ιδρύματος Πατερικών Μελετών, όπως επεσήμανε η κ. Ζαΐρη, άρχισε να λειτουργεί το 1968, στο πρώτο υπόγειο του Ιδρύματος Σκοπός της δημιουργίας της ήταν η συγκέντρωση και η διαφύλαξη όλων των θησαυρών της Ορθόδοξης κυρίως Πατερικής σκέψης και στη συνέχεια η εξυπηρέτηση επιστημόνων, φοιτητών, ερευνητών καθώς και η παροχή γενικότερων πληροφοριών βιβλιογραφικού και επιστημονικού χαρακτήρα.
Οι Μαθητές με ιδιαίτερο ενδιαφέρον άκουσαν για τα πιο γνωστά εργαλεία του θεολόγου επιστήμονα - ερευνητή, όπως για τη σειρά PatrologiaGraecaτου Γάλλου αββά
JacquesPaulMigne, τις εκδόσεις κειμένων Loeb, Teubnerκαι BellesLettresΠήραν στα χέρια τους και περιεργάστηκαν περίφημα λεξικά, όπως αυτό του Lampeκαι έμαθαν για τη χρήση τους. Στη συνέχεια, ξεναγήθηκαν στο χώρο με τα μικροφίλμς χειρογράφων από την κ. Άννα Λυσικάτου και άκουσαν για το μηχανισμό ψηφιοποίησης των χειρογράφων.
Για φωτογραφίες από την επίσκεψη πατήστε εδώ.