Η ΕΝΟΡΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΗ

Προγράμματα > Πολιτιστικά > 2009-10

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΟΥ 2ου ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΤΟ ΧΕΡΣΟ- ΚΙΛΚΙΣ.

ΕΝΟΡΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΚΑΙ ΕΝΟΡΙΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ.

Οι Μαθητές της Τρίτης (Γ΄) τάξης του 2 Πειραματικού Γυμνασίου, πραγματοποίησαν στις 16 Μαρτίου 2010 εκπαιδευτική επίσκεψη στο Χέρσο και στο Κιλκίς, στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος «η ενορία στο χωριό και η ενορία στην πόλη». Υπεύθυνοι του προγράμματος η θεολόγος Φαρίδου Σμαράγδα, ως συντονίστρια και ο Μαθηματικός Γρηγοριάδης Γεώργιος.

1. Στο Χέρσο οι Μαθητές επισκέφθηκαν πρώτα τον ενοριακό
ναό Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης, όπου συνομίλησαν με τον ιερέα σεβαστό πατέρα Ιωάννη.

C:\Documents and Settings\user\Τα έγγραφά μου\ΞΥΝΟΓΑΛΟΣ\Πρόγραμμα 2010 ΑΓΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ\P3160011.JPG

Εικόνα 1: Ο Ναός Αγίου Κωνσταντίνου και Αγίας Ελένης στο Χέρσο του Κιλκίς ανήκει στον τύπο της βασιλικής με τρία κλίτη, πρόναο και Ιερό Βήμα στα Ανατολικά. Είναι μία πανέμορφη, ευρύχωρη, φιλόξενη ζεστή εκκλησία!

2. Στη συνέχεια επισκέφθηκαν το σχολικό συγκρότημα Χέρσου, όπου έπαιξαν στην απέραντη καταπράσινη αυλή του με τα μεγάλα γήπεδα, ξεναγήθηκαν στους εσωτερικούς χώρους του Σχολείου με τους μεγάλους διαδρόμους, τις ψηλοτάβανες αίθουσες με τους ζωγραφισμένους τοίχους, χάρηκαν την απλόχερη φιλοξενία και ζεστασιά των Μαθητών του χωριού!

C:\Documents and Settings\user\Τα έγγραφά μου\ΞΥΝΟΓΑΛΟΣ\Πρόγραμμα 2010 ΑΓΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ\P3160016.JPG

Εικόνα 2: Στο διάδρομο, όπου στο βάθος διακρίνεται ο τοίχος με ζωγραφισμένη την Αγία Σοφία!

3. Επόμενος σταθμός της εκδρομής ήταν το Κιλκίς, όπου στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό της πόλης, αφιερωμένο στη Μεταμόρφωση του Σωτήρος, είχαμε την τιμή να μας υποδεχτεί ο ίδιος ο Σεβασμιώτατος κ. Εμμανουήλ.
Τα παιδιά ενημερώθηκαν για το αγιαστικό, φιλανθρωπικό και πολιτιστικό έργο της Εκκλησίας του Κιλκίς από το σεβάσμιο γέροντα, πατέρα Νικόλαο, που τους μίλησε απλά, ζεστά και οικεία, σα να ήταν ο παπούλης τους...

C:\Documents and Settings\user\Τα έγγραφά μου\ΞΥΝΟΓΑΛΟΣ\Πρόγραμμα 2010 ΑΓΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ\P3160020.JPG

Εικόνα 3: Με τον πατέρα Νικόλαο στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Κιλκίς.

Η Διευθύντρια, οι Συνοδοί καθηγητές και οι Μαθητές του 2 Πειραματικού Γυμνασίου Θεσσαλονίκης ευχαριστούμε το Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Κιλκίς και τους σεβαστούς Ιερείς για το χρόνο που διέθεσαν να συνομιλήσουν με τα παιδιά και να απαντήσουν στα ερωτήματά τους.
Ευχαριστούμε επίσης τους Διευθυντές και το Σύλλογο Καθηγητών του υπέροχου Σχολικού Συγκροτήματος Χέρσου για τη φιλοξενία που προσέφεραν, την εγκαρδιότητα της υποδοχής τους και την ανυπέρβλητη οικειότητά τους. Αξίζουν συγχαρητηρίων για το Σχολείο τους και για τους Μαθητές τους, που με άψογη ευγένεια και αδελφική διάθεση καλοδέχτηκαν τους Μαθητές μας και έγιναν φίλοι μέσα σε μια στιγμή!