Ναοί και Μονές της Παναγιάς

Προγράμματα > Πολιτιστικά > 2008-09

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ Β ΄ ΤΑΞΗΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ:

Η Δευτέρα τάξη του 2 Πειραματικού Γυμνασίου Θεσσαλονίκης κατά το σχολικό έτος 2008 -09 εκπόνησε Πολιτιστικό Πρόγραμμα με θέμα:
«ΙΕΡΕΣ ΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΙΕΡΟΙ ΝΑΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΜΑΣ».

Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε με την
πρόθυμη συμμετοχή όλων των μαθητών της Β΄ τάξης Γυμνασίου υπό την καθοδήγηση των υπεύθυνων του Προγράμματος : της συντονίστριας Θεολόγου Σμαράγδας Φαρίδου, ΠΕ01, και των συμμετεχουσών στο Πρόγραμμα καθηγητριών, Ζαρδέλη Κωνσταντίνας, ΠΕ15 και Παπαδοπούλου Κυριακής, ΠΕ12.

Στόχοι του Προγράμματος είναι : 1.Η γνωριμία και παρουσίαση των γνωστότερων και σπουδαιότερων ιερών προσκυνημάτων της Παναγίας σε Ελλάδα και Κύπρο, 2. Η γεωγραφική τοποθέτηση, ιστορία της ονομασίας του ναού και της εικόνας, το ιστορικό του ναού ή μοναστηριού, 3.η σύνδεση με την σύγχρονη εποχή και την καθημερινότητα, 4. η συνομιλία των ιερών προσκυνημάτων μεταξύ τους, 5. η. σύνδεση των ιερών προσκυνημάτων με το λαϊκό πολιτισμό και η διαθεματική προσέγγιση του θέματος καθώς συνδέεται με πεδία διαφόρων γνωστικών αντικειμένων (:θεολογία, ιστορία, γεωγραφία, νεοελληνική. γλώσσα και λογοτεχνία, μουσική, εικαστικά, αρχιτεκτονική, φωτογραφία, δημοσιογραφία, πληροφορική).

Στα πλαίσια του προγράμματος οι Μαθητές έμαθαν να συνεργάζονται με τους συμμαθητές τους, ανέπτυξαν την αυτοεκτίμησή τους, ασκήθηκαν στο χειρισμό του Η.Υ. και τη σωστή χρήση του διαδικτύου, έμαθαν να εργάζονται με βιβλιογραφία και να συντάσσουν μία επιστημονική μελέτη και προσέγγισαν βιωματικά τις ιερές παραδόσεις και τους χώρους λατρείας του τόπου μας.

Στα πλαίσια του προγράμματος πραγματοποιήθηκαν δύο εκπαιδευτικές ημερήσιες εκδρομές : α) στην Ι. Μ. Εικοσιφοινίσσης στο Παγγαίο και στην -Καβάλα (κάστρο και Βήμα του Απ. Παύλου), και β) στην Παναγία Σουμελά – Βέροια (βήμα του Απ. Παύλου).

Για την πραγματοποίηση αυτού του Προγράμματος η Β΄ Γυμνασίου έλαβε
τα συγχαρητήρια και τις ευλογίες εξεχουσών πνευματικών προσωπικοτήτων, όπως είναι ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης κ. Άνθιμος και ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος Ιερώνυμος, καθώς και ηγούμενοι και μοναχοί Ι. Μονών της Πατρίδας μας.

Ιδού κάποιες φωτογραφίες από τις εξορμήσεις μας.

C:\Users\user\Desktop\Istoselida omadopoiisi exagogi\Omadopoiisi\ObjImage\Η ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ_14_0027.jpg

1. Η ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΕΙΚΟΣΙΦΟΙΝΙΣΣΑΣ ΣΤΟ ΠΑΓΓΑΙΟ.

C:\Website01072010\ObjImage\ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ_10_0021.jpg

2.ΣΤΟΝ ΠΕΡΙΒΟΛΟ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΟΝΗΣ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ .

C:\Website01072010\ObjImage\ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ Η ΦΙΑΛΗ__4_0017.jpg

3. Η ΚΡΗΝΗ ΜΕ ΤΟ ΑΓΙΑΣΜΑ.

C:\Website01072010\ObjImage\ΑΝΕΒΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΚΑΣΤΡΟ_16_0025.jpg

4. ΑΝΕΒΑΙΝΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΣΤΡΟ.

C:\Website01072010\ObjImage\_ΑΠΟΨΗ ΚΑΒΑΛΑΣ 36_0010.jpg

5. ΤΟ ΚΑΣΤΡΟ ΤΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ.

C:\Users\user\Desktop\Istoselida omadopoiisi exagogi\Omadopoiisi\ObjImage\ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ ΣΤΑ ΤΕΙΧΗ_27_0034.jpg

6. ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΣΤΡΟ.

C:\Users\user\Desktop\Istoselida omadopoiisi exagogi\Omadopoiisi\ObjImage\ΑΠΟΨΗ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΙΧΗ_28_0033.jpg

7. ΑΠΟΨΗ ΤΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΣΤΡΟ.

C:\Users\user\Desktop\Istoselida omadopoiisi exagogi\Omadopoiisi\ObjImage\ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΤΕΙΧΗ_23_0028.jpg

8. ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΣΤΡΟ.

C:\Users\user\Desktop\Istoselida omadopoiisi exagogi\Omadopoiisi\ObjImage\ΤΟ ΚΑΣΤΡΟ_30_0002.jpg

9. ΤΟ ΚΑΣΤΡΟ ΣΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ.

C:\Users\user\Desktop\Istoselida omadopoiisi exagogi\Omadopoiisi\ObjImage\Η ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ_11_0020.jpg

10. Η ομάδα μας.

C:\Users\user\Desktop\Istoselida omadopoiisi exagogi\Omadopoiisi\ObjImage\ΤΟ ΒΗΜΑ_33_0005.jpg

11. Ο Απ. Παύλος. Από το Βήμα.

ΠίσωPlayΕμπρός

Υπομενού