Φωνές της Πόλης, 2013

Δραστηριότητες > Εξορμήσεις Επισκέψεις > 2012-13

Φωνές της Πόλης

Τη Δευτέρα 25/2/2013, τα μέλη της θεατρικής ομάδας του σχολείου μας ακολούθησαν φοιτητές και αποφοίτους του τμήματος θεάτρου του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης στην περιπατητική παράσταση με σκηνικό πλατείες και δρόμους της πόλης μας. Οι μαθητές μας είχαν τη δυνατότητα να προσεγγίσουν βιωματικά την ιστορία της πολύχρωμης Θεσσαλονίκης και να κατανοήσουν το πολιπολιτισμικό της πρόσωπο. Η διαδρομή ξεκίνησε από τον Άγιο Δημήτριο, συνεχίστηκε στην Πλατεία Δικαστηρίων, στο Πειραματικό Σχολείου Α.Π.Θ. και στον περίβολο της Αχειροποιήτου και ολοκληρώθηκε στη στέγη του Μπέη Χαμάμ. Εκεί μας περίμενε η επίκουρη καθηγήτρια του Τμήματος Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ κυρία Ζωή Βερβεροπούλου, η οποία με παραστατικό τρόπο ενημέρωσε τους μαθητές για τη δουλειά του κριτικού θεάτροου και τα σημεία που πρέπει να προσέξουν οι μαθητές στην παρουσίαση μιας σχολικής εφημερίδας.
Ας σημειωθεί ότι υπεύθυνες για το σχεδιασμό, την οργάνωση και το συντονισμό του καταπληκτικού αυτού εκπαιδευτικού προγράμματος είναι η φιλόλογος και εκπαιδευτικός του Δράματος/Θεάτρου Άβρα Αβδή και η δασκάλα Δράματος/Θεάτρου Μελίνα Χατζηγεωργίου.
Για περισσότερες φωτογραφίες πατήστε εδώ.

C:\Users\user\Desktop\Istoselida omadopoiisi exagogi\Omadopoiisi\ObjImage\Fones20.jpg
C:\Users\user\Desktop\Istoselida omadopoiisi exagogi\Omadopoiisi\ObjImage\Fones32.jpg

Υπομενού