Γεφύρια και ποτάμια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης

Προγράμματα > Πολιτιστικά > 2008-09

Ποτάμια και γεφύρια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης

Οι τέσσερις καθηγητής του 2 Πειραματικού Σχολείου Θεσσαλονίκης Καββαδά Τασούλα, καθηγήτρια Γαλλικών, Καραγκιαούρη Φωτεινή, καθηγήτρια Γερμανικών, Παρισοπούλου Σοφία, καθηγήτρια Γυμναστικής και Χατζημιχαήλ Δημήτριος, φιλόλογος, μαζί με τους μαθητές της Β’ τάξης τους σχολείου μας αποφασίσαμε κατά το σχολικό έτος 2008/09 να ασχοληθούμε με τα ποτάμια της Βορείου Ελλάδας και της Θράκης καθώς και με σπήλαια που τυχόν σχηματίζουν και γιοφύρια που τα κοσμούν. Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και με γνώμονα το θέμα της εργασίας τους ερεύνησαν στο διαδίκτυο και σε εγκυκλοπαίδειες, ζωγράφισαν και έκαναν κολάζ, ενώ ο ρόλος των καθηγητών ήταν καθαρά καθοδηγητικός. . Τα αποτελέσματα της εργασίας τους ενώθηκαν σε ένα ενιαίο τεύχος.

Υπομενού