Σχολή γονέων απολογισμός

Δραστηριότητες > Διοργανώσεις Επιμορφώσεις > 2012-13

Σχολή Γονέων - Απολογισμός

Θεωρώ σημαντικό να αναφερθώ στην ολοκλήρωση της λειτουργίας της "Σχολής γονέων", που οργανώθηκε και υλοποιήθηκε, με επιτυχία, τις δύο τελευταίες σχολικές χρονιές, στο χώρο του σχολείου μας.
Ξεκινήσαμε διστακτικά, αλλά με ενθουσιασμό, με την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2011 - 2012, με δεδομένη την "κουλτούρα" και την ανοιχτότητα του σχολείου και της διευθύντριας.
Η ανταπόκριση των γονέων, το ενδιαφέρον τους και η ανελλιπής παρουσία τους, στις ανά 15νθήμερο 2ωρες συναντήσεις μας, ξεπέρασε κάθε προσδοκία μας! Είκοσι έξι γονείς, γυναίκες και άνδρες, συμμετείχαν δωρεάν στον κύκλο των κλειστών ομαδικών συνεδριών.
Επαναλάβαμε το εγχείρημά μας και την τρέχουσα σχολική χρονιά, κατ' απαίτησιν της ομάδας των γονέων. Το κλίμα οικειότητας και η ουσιαστική προσέγγιση των μελών της ομάδας - μέσω βιωματικών ασκήσεων και ανταλλαγής εμπειριών και προβληματισμών - συνέβαλε στον επαναπροσδιορισμό των τρόπων αντιμετώπισης των προβλημάτων τους, με μεγαλύτερη επιτυχία. Η εκτίμηση και η αγάπη που εισπράξαμε ήταν συγκινητική!
Το σχολείο και η οικογένεια είναι δύο συστήματα με κοινό τόπο το ενδιαφέρον τους για το παιδί. Αυτό το ενδιαφέρον επιδιώξαμε να τονώσουμε και να εμπλουτίσουμε με την καθοδήγηση δύο επαρκώς καταρτισμένων εκπαιδευτικών, πρώην στελεχών του Συμβουλευτικού Σταθμού Ανατολικής Θεσσαλονίκης, της κ. Ιωάννας Αγγελοπούλου και της κ. Βηθλεέμ Κανούτα. Απώτερος σκοπός μας να επιτευχθούν μικρές αλλαγές που η σταδιακή τους διεύρυνση μπορεί να αποτελέσει τη βάση για καλύτερη επαφή και επικοινωνία τόσο μέσα στην οικογένεια όσο και και ανάμεσα στο σχολείο και την οικογένεια. Οι γονείς συνειδητοποίησαν ότι καθώς οι έφηβοι κυμαίνονται ανάμεσα στην ανάγκη για ανεξαρτησία και την ανάγκη για κατεύθυνση χρειάζονται ένα ασφαλές περιβάλλον με κανόνες και σταθερά όρια όπου θα επικρατούν ο νηφάλιος διάλογος, η κατανόηση, η αγάπη και η λογική! Έτσι οι έφηβοι έχουν πολλές πιθανότητες να αναπτύξουν μια θετική αίσθηση του εαυτού τους , να είναι προσαρμόσιμοι, ώριμοι, αυτόνομοι, αισιόδοξοι και κοινωνικά υπεύθυνοι.

Κείμενο: Ζωή Καραφυλλίδου, καθηγήτρια, κλάδου ΠΕ15 Οικιακής Οικονομίας (εμπνεύστστηκε και οργάνωσε, με την αμέριστη συμπαράσταση της διευθύντριας κ. Αλεξάνδρας Μάρα τη Σχολή γονέων συμμετέχοντας σε όλες τις συνεδρίες)