Ρητορικοί αγώνες 2012

Δραστηριότητες > Διοργανώσεις Επιμορφώσεις > 2011-12

Ρητορικοί αγώνες 2012

Το σχολείο μας διοδιοργάνωσε φέτος για πρώτη φορά διασχολικούς ρητορικούς αγώνες. Από 28 έως 29 Απριλίου 2012 συναντήθηκαν 132 μαθητές, 75 κριτές και 25 χρονομέτρες από 15 δημόσια και ιδιωτικά σχολεία σε μια γιορτή λόγου και διαλόγου. 60 μαθητές αγωνίστηκαν στον αυθόρμητο και 72 στο διττό λόγο. Νικητές αναδείχθηκαν:

Στον αυθόρμητο λόγο:
Ζευγαρίδου Γιολάντα, Γυμνάσιο Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη, 1η με 332 βαθμούς
Τσέου Θεοφανεία, Γυμνάσιο Ανατολια Β', 2η με 307 βαθμούς
Γκογκίδη Μαρία-Ελένη, Ανατότλια Β', 3η με 281 βαθμούς

Για την ονομαστική κατάσταση των μαθητών που συμμετείχαν στον αυθόρμητο λόγο πατήστε εδώ.
Για τους μαθητές του αυθόρμητου λόγου που προκρίθηκαν στον ημιτελικό γύρο πατήστε εδώ.

Στο διττό λόγο:

• 1η η ομάδα "Σταράκια" με ομιλήτριες τις Διολάτζη Κυριακή (Γυμνάσιο Ανατόλια Α') , Καραμουσαλίδου Κατερίνα (2ο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης) και Μπακόλα Νικολέτα (1ο Γυμνάσιο Πανοράματος).
  • 2η η ομάδα "Δίκαιος αγώνας" με ομιλητές τους Στογιάννου Αλίκη (Γυμνάσιο Ανατόλια), Παπαευαγγέλου Σπυριδούλα (Γυμνάσιο Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη) και Καραμπέρα Στέφανο (1ο Γυμνάσιο Άνω Τούμπας).

Καλύτεροι ομιλητές διττού λόγου αναδείχθηκαν οι:

• Μπλούνας Νικόλαος, Αρσάκειο Γυμνάσιο, 1ος με 763 βαθμούς
  • Ποδιώτης Παναγιώτης, Γυμνάσιο Ανατόλια Α', 2ος με 753 βαθμούς
  • Καζάκος Ιωάννης, Αρσάκειο Γυμνάσιο, 3ος με 747 βαθμούς

Καλύτερη ομαδικότητα στο διττό λόγο επέδειξαν

• "Διττών λόγων Δύτες" και
  • "Οι ομιλητές"

που ισοβάθμισαν με 78 βαθμούς.

Για την ονομαστική κατάσταση των μαθητών που συμμετείχαν στο διττό λόγο πατήστε εδώ και ανά σχολείο εδώ.
Για τις ομάδες που δημιουργήθηκαν πατήστε εδώ.
Για τις 4 ομάδες των διττών λόγων που προκρίθηκαν στον ημιτελικό γύρο πατήστε εδώ.
Για να δείτε τους κριτές πατήστε εδώ.
Για την κατάσταση των χρονομετρών πατήστε εδώ.

Για να δείτε το δελτίο τύπου πατήστε εδώ και εδώ.
Για να δείτε το λόγο που εκφώνησε η διευθύντρια του σχολείου στην τελετή λήξης πατήστε εδώ.
Για να δείτε βίντεο που αναφέρεται στη διοργάνωση πατήστε εδώ.
Για να δείτε την αφίσσα πατήστε εδώ.
Για να δείτε το πρόγραμμα των ρητορικών αγώνων πατήστε εδώ.

Για να δείτε την πρόσκληση πατήστε εδώ.
Για να δείτε τους όρους συμμετοχής πατήστε εδώ.

C:\Users\user\Desktop\Istoselida omadopoiisi exagogi\Omadopoiisi\ObjImage\IMG_7267.JPG
C:\Users\user\Desktop\Istoselida omadopoiisi exagogi\Omadopoiisi\ObjImage\IMG_7263.JPG

Υπομενού