Ο μαγικός αριθμός Π

Αεί ο Θεός ο Μέγας γεωμετρεί
ή απλά
Ο μαγικός αριθμός Π

Η σχέση του μήκους του κύκλου προς τη διάμετρό του, μια σχέση που μας μεταφέρει στον κόσμο του άπειρου, απασχολεί την ανθρωπότητα εδώ και χιλιάδες χρόνια. Στο μυστήριο αυτό θα μυηθούν τη σχολική χρονιά 2011/12 οι μαθητές του Β2 του σχολείου μας με τη βοήθεια του μαθηματικού τους κ. Δημήτρη Μέμτσα και των καθηγητριών Σμαράγδας Φαρίδου, Τασούλας Καββαδά και Φωτεινής Καραγκιαούρη.
Για την αίτηση στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση πατήστε εδώ.
Στα πλαίσια του προγράμματος πραγματοποιήθηκε εκδρομή, υλικό από την οποία μπορείτε να βρείτε εδώ.
Για να δείτε τη δουλειά μαθητών και καθηγητών μεταβείτε στη σελίδα
www.numberpi.wikispaces.com.

Στη διάρκεια της τετραήμερη εκδρομής της Β τάξης από 23/3/ έως 27/3/2012 με τη συνοδεία των καθηγητών Δημήτρη Χατζημιχαήλ, Δημήτρη Μέμτσα, Τασούλας Καββαδά και Φωτεινής Καραγκιαούρη επισκεφθήκαμε στα πλαίσια του προγράμματος "Αεί ο Θεός ο Μέγας γεωμετρεί" το Μουσείο Ηρακλειδών στην Αθήνα. Ένα μέρος της έκθεσης που είδαμε βρίσκεται εδώ: